Czy mamy obawiać się rotawirusów?

Rotawirusy to drobnoustroje, z którymi mamy kontakt bardzo często, ponieważ jest ich w przyrodzie bardzo dużo. Podobno zdecydowana większość ludzi dorosłych miała je lub ma w swoim organizmie.

Ich obecność może być przez nas w ogóle niezauważona, ponieważ infekcje rotawirusowe mogą mieć postać bezobjawową lub przechodzić bardzo łagodnie. Najboleśniejsze i najniebezpieczniejsze problemy zdrowotne wynikające z obecności tych wirusów pojawić się mogą u dzieci poniżej piątego roku życia.

Dla dorosłych rotawirusy są właściwie niegroźne. Czy rodzice powinni obawiać się infekcji rotawirusowych u swoich pociech? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ, jak już wspomniano, przebieg choroby może być różny.

Z pewnością, nie można jednak wpadać w panikę, ponieważ większość maluchów wcześniej czy później będzie miała kontakt z tymi wirusami. Owszem, można się na nie zaszczepić, ale trzeba mieć na uwadze, że szczepi się wówczas raptem kilkumiesięczne dziecko, dla którego jest to bolesne i stresujące.

Co może spotkać malucha, jeśli zaatakują go rotawirusy? Przede wszystkim, trzeba tutaj wspomnieć o rozwolnieniu, które może być połączone z wymiotami. Przez te dwie dolegliwości może nawet dojść do odwodnienia organizmu, a wówczas bezwzględnie trzeba będzie zawieźć dziecko do szpitala i tam podłączyć mu kroplówkę.

W większości przypadków infekcje rotawiruowe nie wywołują jednak aż tak poważnych dolegliwości. My i nasze dzieci możemy nawet nie zauważyć, że omawiana choroba w ogóle pojawiła się w naszym domu.

wózki elektryczne terenowe dentysta gorzów wlkp